پیش بارگذار

ضرورت استفاده از پمپ آب در ساختمان ها

مقالات آموزشی
ضرورت استفاده از پمپ آب در ساختمان ها

ضرورت استفاده از پمپ آب در ساختمان ها

  • 1402/07/09
  • 42
  • توسط مشاور آبیاران

پمپ آب چیست؟

پمپ آب دستگاهی است که برای انتقال آب از مکانی به مکان دیگر استفاده می شود. این می تواند برای انتقال آب از یک مکان برای استفاده برای آب آشامیدنی یا آبیاری استفاده شود، یا می توان از آن برای حذف آب از یک منطقه برای جلوگیری از آسیب استفاده کرد. انواع مختلفی از پمپ های آب موجود است و شما می توانید بهترین گزینه را برای نیاز خود انتخاب کنید.

 

پمپ های آب چگونه کار می کنند؟

پمپ های آب نوعی توربین ضربه ای هستند که با استفاده از چرخ ریسندگی برای تبدیل انرژی پتانسیل از فشار به انرژی جنبشی کار می کنند. آب از یک ارتفاع پایین تر به یک منطقه ذخیره سازی پمپ می شود و تا زمانی که نیاز باشد در آنجا جمع آوری می شود. سپس آب از منطقه ذخیره سازی در ارتفاع بالاتر آزاد می شود و به آب اجازه می دهد تا به محل مورد نظر خود برود.

 

آشنایی با انواع پمپ های آب

انواع مختلفی از پمپ آب وجود دارد که می توانید برای رفع نیازهای خود انتخاب کنید. برخی از پمپ های آب برای کارهای خاص بهتر از سایرین هستند، بنابراین مهم است که قبل از خرید بدانید که هر پمپ آب برای چه کاری استفاده می شود.

پمپ های شناور رایج ترین نوع پمپ آب هستند. این پمپ ها در زیر سطح یک بدنه آبی، معمولاً یک حوض آبیاری یا یک چاه آب نصب می شوند.

از طرف دیگر پمپ های روی زمین در بالای آب نصب می شوند. این پمپ ها برای بلند کردن آب از زیر سطح یک بدنه آبی مانند دریاچه یا نهر طراحی شده اند. آنها معمولاً به اندازه پمپ های شناور قدرتمند نیستند اما می توانند برای کارهای کوچکتر مفید باشند.

پمپ های گریز از مرکز از یک پروانه چرخان برای کشیدن آب از زیر سطح یک بدنه آبی استفاده می کنند. اینها معمولاً در سیستم های آب شهری برای پمپاژ آب به خانه ها استفاده می شوند. همچنین اغلب برای پمپاژ آب از زیر سطح چاه استفاده می شود.

 

ضرورت استفاده از پمپ آب

پمپ های آب را می توان برای کاربردهای مختلف استفاده کرد:

آتش نشانی:

پمپ های آب آتش نشانی برای پمپاژ آب از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر استفاده می شود. این امر آتش نشانان را قادر می سازد تا آب را از یک مکان بالاتر به مکان پایین تر انتقال دهند که می تواند در اطفای حریق مفید باشد.

 

آب آشامیدنی:

پمپ های آب آشامیدنی را می توان برای پمپاژ آب از ارتفاع پایین به مکان بالاتر استفاده کرد. این برای مناطقی که آب آشامیدنی کمیاب است مفید است.

 

برق آبی:

پمپ های آب برق را می توان برای پمپاژ آب از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر استفاده کرد. این می تواند برق آبی، یک منبع تجدید پذیر انرژی ایجاد کند.

 

آبیاری:

پمپ های آب آبیاری را می توان برای پمپاژ آب از ارتفاعات پایین به مکان های بالاتر استفاده کرد که می تواند در رشد محصولات در مناطق خشک که آب کمیاب است مفید باشد.

سؤالات متداول: هر آنچه که باید در مورد پمپ آب بدانید

در اینجا چند سوال رایج مردم در مورد پمپ آب وجود دارد.

 

آیا می توان از آنها برای آب آشامیدنی استفاده کرد؟

بله، پمپ آب برای آب آشامیدنی قابل استفاده است. از پمپ های آب آشامیدنی می توان برای پمپاژ آب از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتر استفاده کرد. سپس این آب قبل از توزیع در یک جامعه فیلتر و تصفیه می شود.

 

آیا باید از پمپ شناور استفاده کرد یا پمپ بالای زمین؟

این بستگی به نیاز شما دارد. پمپ های شناور برای پمپاژ آب از یک مکان پایین تر به مکان بالاتر استفاده می شود، در حالی که پمپ های روی زمین برای پمپاژ آب از مکان پایین تر به مکان بالاتر استفاده می شود.

 

آیا مشکلات نگهداری وجود دارد؟

بله، چند موضوع تعمیر و نگهداری وجود دارد که هنگام نگهداری از پمپ های آب باید به خاطر داشته باشید. این موارد شامل تمیز کردن زباله های پمپ، تمیز کردن صفحه ورودی و تعویض پمپ آب در صورت خرابی یا فرسودگی است.

 

کاربردهای پمپ آب چیست؟

همانطور که گفته شد پمپ ماشینی است که برای جابجایی، فشرده سازی یا انتقال آب استفاده می شود. انواع مختلفی از پمپ ها موجود است: پمپ های جت، پمپ های گریز از مرکز، پمپ های دنده ای، پمپ های پریستالتیک، پمپ های گرانشی و پمپ های ضربه ای. همه آنها در تعدادی از صنایع مختلف مفید هستند. برای استفاده در زندگی روزمره، رایج ترین دسته پمپ های مورد استفاده، پمپ آب از نوع گریز از مرکز است.

پمپ آب ابزاری حیاتی برای مشاغل مختلف مسکونی، تجاری سبک و یا کشاورزی است و به ویژه در مناطق روستایی می تواند نقش حیاتی ایفا کند. یک پمپ آب می تواند آب را از زیرزمین یا مناطق کم عمق سیل زده تخلیه کند، یک استخر یا سد را تخلیه و پر کند، یا می تواند در آبیاری مورد نیاز برای کشاورزی نیز استفاده شود.

وظیفه اصلی پمپ آب خلاص شدن از شر آب اضافی یا انتقال آب بین دو نقطه است. پمپ های آب به دو دسته مختلف تقسیم می شوند که عبارتند از پمپ های گریز از مرکز و نوع طراحی جابجایی مثبت.

 

پمپ آب گریز از مرکز

هدف این پمپ ها انتقال آب به داخل پمپ و تحت فشار قرار دادن جریان تخلیه با استفاده از پروانه چرخان آن است. این به ویژه با سرعت جریان نازک و بالای مایع به خوبی کار می کند. انواع مایعات، حتی سیالات با ویسکوزیته پایین قابل پمپاژ هستند. پمپ های آب گریز از مرکز به طور کلی در موارد زیر استفاده می شوند:

 

ساختمان هایی که برای پمپاژ منبع آب استفاده می شوند، از جمله سیستم های پنوماتیک و مکان هایی که نیازی به بالابر مکش نیست.

کاربرد بوست یک بوستر پمپ برای افزایش فشار وارد شده از خط ورودی استفاده می شود

چاه های مورد استفاده در سیستم های تامین آب خانگی

سیستم حفاظت آتش اطمینان حاصل می کند که منبع آب مداوم در دسترس است

گردش آب گرم برای جابجایی آب در یک سیستم بسته که در آن هد پایین مورد نیاز است استفاده می شود

چاله های مخزن از پمپ آب افقی یا عمودی استفاده می شود که در آن توسط یک سوئیچ اتوماتیک که توسط شناور کنترل می شود کار می کند.

 

پمپ آب نوع طرح جابجایی مثبت

 این پمپ ها در صنایع مختلف که هم جامدات حساس و هم مایعات با ویسکوزیته بالا وجود دارند ایده آل هستند. برای ارائه مقادیر ثابت جریان در طول انقباض مکانیکی و انبساط یک دیافراگم انعطاف پذیر استفاده می شود. هوا را از خطوط خارج می کند و نیازی به تخلیه هوا از خطوط را از بین می برد. این نوع پمپ برای کاربردهایی که ترکیب دبی کم و دبی بالا وجود دارد، به شدت توصیه می شود.

 

سایر انواع و کاربردهای پمپ آب

پمپ آب خودرو یک پمپ آب خودرو برای تنظیم جریان آب با استفاده از سیستم خنک کننده خودرو استفاده می شود.

پمپ آب چاه پمپ آب چاه در خانه یا مشاغل استفاده می شود. هدف اصلی آن کشیدن آب از زمین برای استفاده در سینک و حمام است.

پمپ آب مخزن فشار یک پمپ فشار برای تنظیم فشار آب استفاده می شود که آب را در مکان هایی مانند خانه ها یا مشاغل کنترل می کند.