پیش بارگذار

ویژگی های یک پمپ آبرسانی خانگی خوب

مقالات آموزشی
ویژگی های یک پمپ آبرسانی خانگی خوب

ویژگی های یک پمپ آبرسانی خانگی خوب

 • 1402/09/04
 • 167
 • توسط مشاور آبیاران

در بسیاری از مناطق، پمپ آب خانگی برای داشتن جریان ثابت آب برای مصارف خانگی ضروری است. چه برای دوش گرفتن نیاز به فشار خوب داشته باشید، چه برای گرفتن آب از  چاه یا حتی آبیاری چمن؛ یک پمپ آب خانگی می تواند این کار را انجام دهد. اما با وجود بسیاری از انواع پمپ های آب خانگی، تصمیم گیری در مورد بهترین پمپ آب برای نیازهای شما می تواند دشوار باشد. بیایید بحث کنیم که چگونه می توانید پمپ های خانگی را انتخاب کنید و چه عواملی را ممکن است در نظر بگیرید.

 

نوع پمپ مورد نیاز خود را تعیین کنید

نوع پمپ آب بستگی به این دارد که منبع آب از کجا تامین می شود و به چه نوع خروجی نیاز دارید. انواع اصلی پمپ های آب عبارتند از:

پمپ های شناور - این پمپ ها را می توان به طور کامل در آب چاه چاه یا چاه باز غوطه ور کرد.

پمپ های کمپرسور - این پمپ ها برای جابجایی آب در جاهایی که بازده آب کمتر است استفاده می شوند و حتی در مناطق سست خاک نیز قابل استفاده هستند.

پمپ های احیا کننده خود پرایمینگ - مشابه پمپ های گریز از مرکز، این پمپ ها نیز برای بلند کردن آب استفاده می شوند اما نیازی به پرایم ندارند. آنها را می توان برای بلند کردن آب از یک مخزن زمینی به یک مخزن بالای سر استفاده کرد.

پمپ های جت گریز از مرکز – این پمپ ها جریان ثابت و قوی آب را با آبی که از زیرزمین می آید فراهم می کنند. بسته به عمق، می توانید یک جت چاه عمیق گریز از مرکز یا یک پمپ جت چاه کم عمق تهیه کنید. این پمپ ها می توانند آب را از عمق بیش از 25 فوت بلند کنند.

پمپ های گردشی درون خطی - این پمپ ها برای گردش آب گرم یا سرد در داخل خانه استفاده می شوند. آنها معمولاً با آبگرمکن برای رساندن آب گرم به قسمت های مختلف خانه نصب می شوند.

پمپ های تقویت کننده - هنگامی که جریان آب تحت فشار مورد نیاز است، به عنوان مثال در چمن ها یا حمام ها، از این نوع پمپ استفاده می شود.

 

مشخصات پمپ آب را بررسی کنید

پس از تصمیم گیری در مورد نوع پمپ مورد نظر برای خرید، باید مشخصات آن را بررسی کنید. این بخش به همان اندازه مهم است که پمپ آب خانگی شما باید بتواند با فشار مورد نیاز شما مقدار کافی آب دریافت کند. در اینجا برخی از مشخصاتی است که باید به آنها نگاه کنید و معنی آنها چیست:

نرخ تخلیه - همچنین به عنوان نرخ جریان شناخته می شود، این میزان بر حسب لیتر در دقیقه اندازه گیری می شود. این مقدار آبی خواهد بود که در یک زمان مشخص پمپاژ می شود. هر چه بالاتر باشد، سریعتر پمپاژ می کند. محدوده 100-200 LPM معمولا برای یک خانواده کافی است.

Head Range - Head یا سر تخلیه - فاصله عمودی که آب را پمپاژ می کنید. محدوده هد باید در این فاصله باشد تا پمپ آب به طور موثر آب را پمپاژ کند. این در متر (متر) اندازه گیری می شود.

توان - مقدار برقی است که پمپ در هنگام استفاده مصرف می کند و می توان آن را بر حسب کیلووات (کیلووات) و اسب بخاراندازه گیری کرد. این محدوده بین 0.5-1.5 اسب بخار برای اکثر پمپ ها است و برخی مانند پمپ گردش داخلی به 0.16 اسب بخار نیاز دارند. این بسته به سایر مشخصات پمپ متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی با افزایش مقدار آب پمپ شده و محدوده هد، قدرت نیز افزایش می یابد.

 

گارانتی پمپ آب را بررسی کنید

هنگام خرید پمپ آب خانگی باید گارانتی موجود را نیز بررسی کنید. از آنجایی که آنها یک موتور دارند و ساختار آنها می تواند پیچیده باشد، اگر مشکلی در پمپ آب شما پیش آمد، باید بتوانید با یک متخصص تماس بگیرید که می تواند به شما کمک کند.

 

8 نکته ای که هنگام خرید پمپ آب باید در نظر گرفت:

هنگامی که می خواهید یک پمپ آب جدید بخرید، عوامل متعددی نقش دارند. ما هشت نکته را جمع آوری کرده ایم که باید هنگام خرید پمپ آب در نظر بگیرید.

 1. نرخ جریان

نرخ جریان به راندمان پمپ آب اشاره دارد. نرخ نشان دهنده مدت زمانی است که پمپ برای جابجایی مقدار معینی آب صرف می کند. به طور معمول، اندازه گیری تعداد لیتر در دقیقه را ثبت می کند.

پمپی را انتخاب کنید که بتواند آب کافی را برای نیازهای شما جابجا کند. اگر به دنبال تامین آب مزرعه یا محل کار هستید، دبی بالای 2500 لیتر در دقیقه ضروری است. در مقابل، دبی حدود 200 لیتر در دقیقه ممکن است برای نیازهای معمولی آب خانگی مناسب باشد.

 1. اندازه ورودی

میانگین اندازه گیری ورودی از 1 تا 6 اینچ است، اگرچه اندازه های بزرگتر وجود دارد. به طور کلی، یک ورودی بزرگ سرعت آب بالاتر را در خروجی تضمین می کند. اگر می خواهید کار خود را سریع انجام دهید، پمپی با ورودی نسبتا بزرگتر انتخاب کنید.

 1. حداکثر سر

حداکثر هد به دورترین فاصله ای که پمپ باید آب را از آن بکشد، اطلاق می شود. حداکثر هد با افزایش عمق بیشتر می شود. به طور معمول، شما باید پمپی را انتخاب کنید که حداکثر هد آن کمی بیشتر از عمق آب باشد. این انتخاب به منظور پاسخگویی به نوسانات اجتناب ناپذیر سطح آب است. به عنوان مثال، اگر یک چاه آب با عمق 50 متر دارید، پمپ آب شما باید 60 متر عمق داشته باشد.

 1. ظرفیت پمپ

ظرفیت پمپ به مقدار انرژی مورد نیاز پمپ برای جابجایی مقدار مشخصی آب اشاره دارد. این انرژی معمولاً به صورت نیروی الکتریکی است. ظرفیت بهینه پمپ به دبی و عمق آب مورد نیاز بستگی دارد. پمپی با ظرفیت بالا عملکرد بهتری دارد اما برق زیادی مصرف می کند.

 1. اندازه خانه

اندازه خانه شما نوع و مدل پمپ انتخابی را تعیین می کند. انتخاب پمپ به نوع و تعداد وسایلی که در خانه شما از آب استفاده می کنند نیز بستگی دارد.

سازندگان پمپ معمولاً اندازه پمپ را بر حسب گالن در دقیقهGPM اندازه گیری می کنند. پمپی با سرعت ۱۲ GPM می تواند آب کافی برای یک خانه چهار خوابه تامین کند. چنین پمپی به شما این امکان را می دهد که هر روز از هر وسیله و وسایلی استفاده کنید.

 1. نوع پمپ

پمپ ها در انواع مختلفی موجود هستند. نوع اول یک پمپ شناور است که از شیر، موتور و پمپ تشکیل شده است. پمپ شناور می تواند به درستی در داخل آب کار کند تا زمانی که پمپ را به طور کامل زیر آب کنید.

پمپ های جت یکی دیگر از انواع رایج پمپ ها هستند که می توانید در خانه خود از آنها استفاده کنید. این پمپ ها دارای موتوری هستند که آب را با سرعت بالا فشار می دهد.

همچنین می توانید یک پمپ گریز از مرکز را انتخاب کنید که دارای فن است. این پمپ از مکانیزم مکش استفاده می کند و نسبت به انواع دیگر پمپ ها مقرون به صرفه تر است.

 1. محیط پمپ

پمپ های فضای باز برای محافظت در برابر عوامل جوی به مواد و نصب خاصی نیاز دارند. به عنوان مثال، هنگامی که دما کاهش می یابد، پمپ می تواند به راحتی منجمد شود. سایر ملاحظات زیست محیطی شامل گرد و غبار و بخارات است.

 1. خواص آب

آب ممکن است خواص مختلفی داشته باشد که می تواند بر عملکرد پمپ شما تأثیر بگذارد. قبل از خرید پمپ باید دما و ویسکوزیته آب را بدانید. همچنین، در نظر بگیرید که آیا مواد جامد موجود در آب وجود دارد.